Zalety i wady samochodów elektrycznych

Rynek motoryzacyjny przechodzi transformację na naszych oczach, ponieważ samochody elektryczne powoli zaczynają być standardem. Oczywiście zmiana ta zachodzi powoli, jednak coraz więcej osób zaczyna przekonywać się do samochodów elektrycznych. Jakie wady i zalety mają auta elektryczne? Jaki jest koszt ich utrzymania i jak wpływają one na środowisko? Odpowiedzi na te i więcej pytań w dalszej części artykułu!
Ekologia samochodów elektrycznych, czyli pojazdy bezemisyjne
Samochody spalinowe nie są zbyt przyjazne dla środowiska, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, ile takich samochodów jeździ dziś po świecie. Emisja dwutlenku węgla i innych trujących gazów do atmosfery jest już tak duża, że rządy poszczególnych państw oraz organizacje, takie jak ONZ, zaczęły aktywnie starać się ograniczyć emisję spalin. To właśnie z tego powodu wielkie światowe marki zaczęły masowo produkować miękkie hybrydy, które dzięki małym elektrycznym silnikom zmniejszają ilość wytwarzanych spalin.
Całkowitym przejściem na jazdę bezemisyjną są samochody elektryczne, ponieważ ich sposób działania opiera się tylko i wyłącznie na silnikach elektrycznych. Dzięki temu nie emitują żadnych spalin, co przekłada się na poprawę stanu środowiska. Warto nadmienić także, że samochody elektryczne nie są zależne od ropy naftowej, co jest szczególnie ważne, gdyż złoża tego surowca kurczą się z roku na rok. Wedle najczarniejszych scenariuszy kryzys paliwowy spowodowany drastycznie zmniejszającą się ilością ropy naftowej może czekać nas już w 2040 roku, dlatego nacisk na całkowitą modernizację przemysłu motoryzacyjnego jest dziś tak duży. Ekologia samochodów elektrycznych jest na wysokim poziomie, zważywszy na fakt, że do ładowania samochodów na prąd coraz częściej wykorzystywana jest fotowoltaika.
Aby być uczciwym, należy też wspomnieć o wadach samochodów elektrycznych. Największą wadą jest obecnie brak metod i sposobów utylizacji czy też recyglingu zużytych akumulatorów do aut elektrycznych. Co prawda cały świat motoryzacyjny głowi się już nad tym zagadnieniem, jednak na ten moment jest to duży problem natury ekologicznej. Niemniej jednak, gdy zostanie wymyślony już sposób utylizacji takich baterii, to wówczas samochody elektryczne będą w 100% przyjazne środowisku.
Koszty utrzymania samochodu elektrycznego – ile to kosztuje?
Stale wzrastające ceny paliw potrafią dość mocno dać kierowcom po kieszeni. Motoryzacja oparta na paliwie skazana jest na zależność od światowych rynków paliw, jednak samochody elektryczne są od tego całkowicie wolne. Nie oznacza to oczywiście, że jazda autem elektrycznym jest zupełnie darmowa – wyjątek stanowią tu instalacje fotowoltaiczne, które przy odpowiednio dużej mocy faktycznie mogą zapewnić jazdę autem elektrycznym praktycznie za darmo.
Jeśli chodzi o to, jak wyglądają koszty utrzymania samochodów elektrycznych, to przedstawia się to następująco – jeśli samochód ładowany jest w domu, to wówczas koszty są łatwe do policzenia. Gospodarstwa domowe w najpopularniejszej taryfie G11 płacą za 1 kilowatogodzinę około 60 groszy. Oznacza to, że naładowanie akumulatora o pojemności 50 kWh będzie kosztowało około 30 złotych. Warto zaznaczyć, że w przypadku posiadania w domu instalacji fotowoltaicznej koszty te mogą spaść praktycznie do zera.
W przypadku ładowania samochodów na stacjach ładowania koszty takiego „tankowania prądem” mogą się zasadniczo różnić. Niemniej jednak samochody elektryczne są znacznie tańsze za każdy przejechany kilometr, niż ma to miejsce w przypadku samochodów spalinowych.
Zalety samochodów elektrycznych
Zdecydowana większość posiadaczy aut elektrycznych podkreśla, że samochody te odznaczają się wysokim poziomem komfortu eksploatacji. Co więcej, koszty utrzymania takiego samochodu są niższe, niż w przypadku tradycyjnych aut spalinowych. Do głównych zalet aut elektrycznych zaliczyć zatem możemy:
- Ekologię – samochody elektryczne są w pełni bezemisyjne, co przekłada się na ich pozytywny wpływ na środowisko.
- Wysoką wydajność – silnik elektryczny wyróżnia się wysoką wydajnością, ponieważ w przeciwieństwie do spalinowych jednostek napędowych nie wytracają one mocy np. poprzez emisję ciepła.
- Małą awaryjność – w samochodzie elektrycznym jest znacznie mniej części, które mogłyby ulec awarii. Ich nieskomplikowana budowa to zdecydowany atut, ponieważ w silniku EV nie trzeba wymieniać filtrów lub olejów.
- Niskie koszty jazdy – ładowanie samochodu elektrycznego może odbywać się zarówno na stacji ładowania, jak i w domu. Ten sposób „tankowania” samochodu jest znacząco tańczy, niż ma to miejsce w przypadku aut spalinowych. Co więcej, w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej koszt ładowania spada praktycznie do zera.
- Cichą pracę – niemalże zerowy poziom emisji dźwięków sprawia, że samochody elektryczne są bardzo ciche i komfortowe w prowadzeniu.
Wady samochodów elektrycznych
W tym momencie największą wadą samochodów elektrycznych jest ich cena, która często bardzo mocno przekracza cenę aut spalinowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że samochody elektryczne mają o wiele mniejsze koszty eksploatacyjne, więc różnica pomiędzy autem z silnikiem spalinowym a autem elektrycznym szybko się wyrównuje. Za wady samochodów elektrycznych możemy także uznać:
- Mocno ograniczoną liczbę stacji ładujących – infrastruktura stacji ładujących auta elektryczne w Polsce jest na ten moment dość mała, dlatego naładowanie samochodu w trasie może być sporym problemem.
- Mały zasięg – prawdziwą bolączką samochodów elektrycznych jest ich mały zasięg. O ile do jazdy miejskiej 400 km zasięgu nie stanowi problemu, tak wybranie się samochodem elektrycznym w dłuższą podróż wymaga skrupulatnego planowania podróży od stacji ładowania do stacji ładowania.
- Naprawę w wyspecjalizowanym serwisie – samochody elektryczne dopiero wchodzą na polski rynek, dlatego do naprawy takiego auta niezbędne są usługi wyspecjalizowanych mechaników w profesjonalnych serwisach naprawczych.
Dla kogo są auta elektryczne?
Dochodzimy do najważniejszej kwestii, czyli zdefiniowania grupy docelowej samochodów elektrycznych. Ze względu na wysoki komfort używania samochodów elektrycznych, z pewnością przypadną one do gustu wszystkim, którzy cenią sobie najwyższą jakość, nowoczesne technologie i ekologię. Warto zaznaczyć także, że na ten moment są to samochody bardziej do jazdy miejskiej niż na trasę ze względu na mały zasięg.
W tej chwili samochody elektryczne są już w ofercie każdego większego producenta samochodów. Na szczególną uwagę zasługują elektryczne modele Volvo, czyli XC40 Recharge oraz C40 Recharge. Co więcej, szwedzka legenda motoryzacji oficjalnie zapowiada, że przejdzie wyłącznie na samochody elektryczne do 2030 roku, więc transformacja branży motoryzacyjnej jest po prostu nieunikniona.