Czy samochody elektryczne parkują za darmo?

Elektryczne samochody stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Zainteresowanie pojazdami elektrycznymi wynika nie tylko z ekonomicznej i ekologicznej jazdy, ale także z powodu przywilejów, jakie posiadają właściciele aut elektrycznych. Czy właściciele samochodów elektrycznych faktycznie mogą parkować za darmo, czy jest może w tym jakiś haczyk?
Darmowe parkowanie samochodów elektrycznych – fakty i mity
Rynek samochodów elektrycznych w Polsce mocno się rozwija. Widać to chociażby po ilości nowych stacji ładowania lub specjalnych miejscach parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla samochodów elektrycznych. Posiadanie samochodu elektrycznego to nie tylko bezemisyjna jazda, ale także szereg benefitów i przywilejów, które przyznane są kierowcom aut elektrycznych.
Wśród najczęściej wymienianych przywilejów jest oczywiście zwolnienie z opłat w strefach płatnego parkowania. To między innymi z tego powodu dla wielu mieszkańców większych miast w Polsce samochód elektryczny jest świetną inwestycją, która pozwala na niezależność i oszczędność. Warto jednakże pamiętać, iż mitem jest stwierdzenie o całkowitej darmowości parkowania w mieście. Zwolnienie z opłat dotyczy wyłącznie stref płatnego parkowania na drogach publicznych. Przywilej ten wprowadziła ustawa o elektromobilności, której podstawowym celem było nadanie benefitów i przywilejów nakłaniających kierowców do przesiadki na samochody elektryczne.
Parkowanie faktycznie zwolnione jest z opłat, pod warunkiem że ma miejsce przy drodze publicznej. Pułapką jest w tym miejscu fakt, iż w wielu polskich miastach „strefy płatnego parkowania” to tak naprawdę prywatnie zarządzane parkingi niestrzeżone. To właśnie z tego powodu właściciele samochodów elektrycznych powinni uważnie pilnować tego, gdzie parkują swoje samochody, ponieważ w przypadku prywatnie zarządzanych parkingów niestrzeżonych ulgi za nieemisyjność pojazdu nie obowiązują.
Gdzie można parkować autem elektrycznym za darmo?
Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych mówi wyraźnie, że parkowanie w strefach płatnego parkowania przy drogach publicznych jest zwolnione z opłat. Chodzi zatem o wszystkie miejsca parkingowe w miastach, które mają parkomaty. Taki parking nie może być także prywatnie zarządzanym parkingiem niestrzeżonym.
W przypadku stref płatnego parkowania przy drogach publicznych kierowcy samochodów elektrycznych nie muszą w żaden sposób oznaczać swoich aut, np. poprzez naklejkę EE na szybie czy zielone tablice. Warto jednak pamiętać, że jeżeli pojazd nie ma takich oznaczeń, to wówczas służby kontrolne mogą żądać okazania dowodu rejestracyjnego. Parkowanie aut elektrycznych jest więc niezwykle atrakcyjnym przywilejem, który coraz częściej wpływa na decyzję o zakupie elektrycznego samochodu do jazdy po mieście.
Jakie jeszcze przywileje mają auta elektryczne?
Wśród przywilejów samochodów elektrycznych wymieniane jest głównie darmowe parkowanie, jednakże warto podkreślić, że ustawa o elektromobilności wprowadziła także wiele innych udogodnień, przywilejów i benefitów mających zachęcić ludzi do zakupu samochodów elektrycznych. Jednym z takich przywilejów jest możliwość jazdy w miastach buspasem. Przywilej ten jest wyjątkowo praktyczny ze względu na duży poziom zakorkowania polskich miast – buspas pozwala na ominięcie korków podczas godzin szczytu.
Co ciekawe, ustawa o elektromobilności daje także lokalnym samorządom możliwość zmiany odgórnych przepisów, jednakże włodarze miast nie chcą ograniczać przywilejów dla kierowców aut elektrycznych – wręcz przeciwnie! W wielu polskich miastach powstają specjalne miejsca parkingowe, przeznaczone dla aut elektrycznych. Co więcej, przy takich parkingach stoją też często stacje szybkiego ładowania, zaś użycie ich jest całkowicie darmowe. Ma być to kolejnym impulsem do przerzucania się na elektryczną motoryzację wśród miejskich kierowców.
Na uwagę zasługuje także przywilej poruszania się po ulicach wyłączonych z ruchu w miastach takich jak Wrocław. Warto nadmienić, że choć w Polsce nie ma jeszcze stref czystego transportu (jak w Niemczech czy Holandii), to wszystko wskazuje na to, iż takie miejsca pojawią się w polskich miastach w ciągu kilku najbliższych lat. Celem tej inicjatywy jest wydzielenie ulic, na których poruszanie się samochodami spalinowymi jest płatne lub całkowicie zakazane. W takich strefach czystego transportu samochody elektryczne mogą poruszać się bez żadnych ograniczeń, ponieważ są w pełni bezemisyjne.
Dlaczego warto kupić dziś samochód elektryczny?
Zakup samochodu elektrycznego jest dziś bardzo rozsądną i przyszłościową decyzją. Wszelkie oświadczenia rządów państw UE i koncernów motoryzacyjnych jawnie mówią, że w ciągu najbliższej dekady motoryzacja stanie się elektryczna. Dlatego też zakup samochodu elektrycznego jest obecnie nie tylko ekonomicznym i ekologicznym, ale także i przyszłościowym rozwiązaniem.
Wybór wśród samochodów elektrycznych jest dziś coraz większy, o czym świadczą chociażby elektryczne modele Volvo, czyli XC40 Recharge oraz C40 Recharge – wyróżniają się one ponadprzeciętną mocą, którą zapewniają dwa silniki elektryczne, zaskakującym przyśpieszeniem, a także zerową emisją spalin.